wtorek, 17 kwietnia 2012

Nasrallah do Assange: Hezbollah rozmawiał z syryjską opozycją, popieramy Assada i chcemy pokoju, a USA i Izrael chcą wojny domowej

Według angielskiej transkrypcji zamieszczonej na stronie RT Nasrallah powiedział Julianowi Assange, że Hezbollah popiera prezydenta Syrii Baszara al-Assada, gdyż Syria wspierała ruch oporu w Libanie i "nie wycofała się, mimo izraelskiej i amerykańskiej presji", a ponadto "rząd Assada dobrze służył sprawie palestyńskiej". To dlatego szyicki Hezbollah wspierał Arabską Wiosnę w Egipcie, Tunezji, Jemenie i gdzie indziej, a syryjską opozycję namawiał do dialogu z Assadem:

“Mówię to po raz pierwszy. Skontaktowaliśmy się… z opozycją, aby ich zachęcić i ułatwić proces dialogu z rządem. Ale oni odrzucili dialog. Od początku mieliśmy rząd gotowy do przeprowadzenia reform i przygotowany do dialogu. Po drugiej stronie mieliśmy opozycję, która nie jest przygotowana do dialogu i nie jest przygotowana do zaakceptowania reform. Wszystko, czego chce, to obalić rząd. I to jest problem.”

Talk show “World Tomorrow” Juliana Assange na RT był niewątpliwie jednym z najbardziej oczekiwanych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych programów newsowych 2012 roku. Twórca Wikileaks zapowiadał, że jego wywiady z radykałami świata “dostarczą rewelacji, jakich próżno szukać w mediach mainstreamu”. Gościem premierowego, dzisiejszego odcinka okazał się lider Hezbollahu, Sayyid Hassan Nasrallah. Był to jego pierwszy wywiad od sześciu lat.

Nasrallah twierdzi w półgodzinnym wywiadzie, że choć opinia międzynarodowa wskazuje na winy Assada, to “uzbrojone grupy w Syrii zabiły wielu cywili.” Jego zdaniem niektóre państwa arabskie i nie arabskie dozbrajają opozycję, a AlKaida chce przerobić Syrię na kolejne pole bitwy:

“W Syrii trwa walka – kiedy jedna strona się cofa, inna zdobywa pole, i to będzie miało miejsce tak długo, jak długo drzwi do dialogu są zamknięte. … Jedyną alternatywą [do dialogu] jest wojna domowa. … I to jest dokładnie to, czego chcą Izrael i Stany Zjednoczone.”

Nasrallah kończy wywiad oświadczeniem, że Izrael jest państwem nielegalnym, Hezbollah “nie chce nikogo zabijać”, ale jedynym rozwiązaniem konfliktu izraelsko- palestyńskiego jest “ustanowienie na ziemiach Palestyny demokratycznego państwa, gdzie muzułmanie, Zydzi i chrześcijanie będą żyli w pokoju – ale Stany Zjednoczone nie pozwolą ludziom słuchać Hezbollahu.”

“Naszym priorytetem dalej jest wyzwolenie naszej ziemi i ochrona Libanu od zagrożenia izraelskiego … izraelska hi-tech wywiadu nigdy nie skrakuje kodów libańskiego ruchu oporu – używają dialektów lokalnych wiosek.”

Zobacz wywiad na stronie RT

Wywiad ten Izrael zauważył i skomentował po swojemu, że RT to rosyjska telewizja popierana przez Kreml, Hezbollah – organizacja uznawana za terrorystyczną przez USA i Europę, a kariera telewizyjna Assange jest wysoce wątpliwa.

1 komentarz:

 1. Witam,

  Zapraszam na forum banitów - niezależnych, myślących samodzielnie, nie pasujących do schematu, jednostek: www.jaskiniatrolli.cba.pl
  Z dystansem, z realizmem, z humorem.
  Bez bez dogmatów, bez tabu, bez Wielkiego Brata.
  Nie dla Towarzystw Wzajemnej Adoracji, serwilizmu, konformizmu i ideologicznego zacietrzewienia.
  Tak dla sceptycyzmu/krytycznej analizy, rzeczowej argumentacji i logicznego myślenia.

  Powstanie powyższego forum zostało niejako wymuszone okolicznościami.
  Jaskinia Trolli, w której na forum Racjonalisty pisały osoby zbanowane, zaczęła żyć własnym życiem i stawała się coraz bardziej popularna. Decydenci dokonali zmian w regulaminie, skracając czas życia wątków z miesiąca do tygodnia oraz wprowadzając zasadę, że za każdy post napisany w Jaskini Trolli zostanie odjęty punkt z dorobku punktowego użytkownika(moim zdaniem doskonały pomysł, skutecznie zniechęcający do pisania w Jaskini) ;). "Trolle" poczuły się szykanowane i solidarnie powiedziały
  "dość tego", wyprowadzając się do własnej, otwartej na różnorodność i dialog, faktycznie a nie deklaratywnie wolnomyślicielskiej, Jaskini.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń