sobota, 1 września 2007

Jaki parlament byłby najlepszy z możliwych? (wizja konstruktywna)

Lewica głosuje na PiS! Elektorat PO głosuje na LiD! Brzmi jak political fiction, ale taki scenariusz na najbliższe wybory ma wcale racjonalne przesłanki, pod warunkiem, że jego realizację powierzymy wyborcom, a nie klasie politycznej, że sami wyjdziemy z założenia, że z wyborcami warto dyskutować, bo lewicowy elektorat równie rzadko miewa okazję do rezydowania w hotelu Ritz w Waszyngtonie, jak elektorat PO do ucałowania pierścienia Największego Płatnika.

Wreszcie, że namawianie wyborców do takiego scenariusza rozpoczniemy od postawienia sobie i pozostałym wyborcom pytania, jak powinien wyglądać parlament najlepszy w takich warunkach i przy takiej klasie politycznej, jaką każdy na własne oczy widzi? No to postawmy.

Lewica głosuje na PiS!

Lewica nie jest na etapie walki o władzę. Lewica jest na etapie wyzwalania się z okowów pseudolewicy opisanej tu - oraz ze szponów pułkowników z PO (Brochwicz i Miodowicz),którzy w poprzednich wyborach wykończyli najpoważniejszego kandydata lewicy - Cimoszewicza, torując tym sposobem drogę Donaldowi Tuskowi do drugiej tury wyborów prezydenckich. Najwyraźniej samemu PO wyszło, że ich kandydat jest tak słaby, że nie ma szans przejść do drugiej tury bez fałszowania dokumentów, Jaruckiej i ataku na rodzinę Cimoszewicza - inaczej by po pułkowników nie sięgali. Zdaje się, że dzisiaj im to samo wychodzi. Ale lewica zmądrzała. Trzeba się pozbyć przynajmniej fałszerzy wyborów. Dlatego w tych wyborach lewica zagłosuje na PiS, żeby dać PiSowi rząd większościowy, a prokuratorom Rzeczpospolitej czas na posprzątanie sceny politycznej i jej obrzeży z pułkowników.


Elektorat PO głosuje na LiD!

Nie ma politycznej alternatywy dla PiS, dlatego, że w Polsce nie ma innej partii politycznej. A to już bardzo poważny problem strukturalny, bo w stabilnym systemie muszą być przynajmniej dwie konkurencyjne partie. Bez konkurencji każda partia gnuśnieje, szybko się deprawuje i PiS po iluś latach sprawowania władzy mógłby się stoczyć nawet do poziomu PO. Partii nie ma, ale jest Front Obrony Przestępców, opisany tu, który w okresie przejściowym mógłby pełnić funkcję surogatu opozycji - wszakże pod warunkiem, że będzie mniej zjednoczony niż obecnie. Idealnym rozwiązaniem jest podzielenie go na dwie, mniej więcej jednakowo liczebne frakcje, konkurujące między sobą o względy Największego Płatnika. Nie ma żadnych przeszkód światopoglądowych z głosowaniem na LiD: oni są lepszą prawicą niż kiedykolwiek byli lewicą, o czym najlepiej świadczy fakt, że to jedyne ugrupowanie w Polsce, które stać na apartament w waszyngtońskim Hotelu Ritz na sztab wyborczy. Dlatego przed właściwym glosowaniem każda rodzina wyborców PO głosuje między sobą na zapałkach, czy mąż głosuje na PO a żona na LiD, czy odwrotnie.

Po wyborach PiS rządzi, prokuratorzy osaczają pułkowników, Zjednoczony Front Przestępców kłóci się między sobą o przychody zmniejszone z powodu pobytu Największego Płatnika na przedłużonych wakacjach na Morzu Śródziemnym, a partia opozycyjna ma 4 lata na to, by się zorganizować i postrzelać sobie do władzy, ale zupelnie innej jakości kulami niż te, które obecnie świszczą w powietrzu.

Mirror na Salonie24

Józef Dajczgewand
Bogumiła Tyszkiewicz

6 komentarzy:

 1. "Po wyborach PiS rządzi..." -- a nawet 16-latki spieprzają gdzie się tylko da; a w Kraju zostają Emeryci, którym ZUS nie ma z czego płacić.
  Ludzie!
  odrobinę kontaktu z rzeczywistością!
  a nie tylko Gazety, njusy czytać i TiVi oglądać...
  świat nie kończy sie na Salonach
  (tym razem PiSowsko-LiD-owsko-LiS-owsko-POwskich...)
  życie -- to nie tylko Wybory
  (= polityczne...)
  zejdźcie na ziemię ( = z tych waszych przepychanek w KC PiS; tym razem; tak jak kiedyś, za Kommuny, tfu! -- w innym KC...)
  ..............................
  ci kretyni (tzw.) Politycy -- za chwilę roz... Gospodarkę;
  już choćby przez Grzech Zaniechania...

  OdpowiedzUsuń
 2. siemanko,

  "kolega" makowski najpierw spal a teraz najprawdopodobniej "z choinki sie urwal" bo wyglasza "slogany" a nie racjonalne opinie...

  jakie 16-sto-latki??? jaki "grzech zaniechania" nastepnym razem bardzoi Pana prosze o podanie faktow z ktorymi mozna podyskutowac.

  moze Pana apal o "zejscie na ziemie" i Panu dobrze zrobi.

  pozdrawiam serdecznie,
  leny

  OdpowiedzUsuń
 3. siemanko2,

  co do autorow blogu - ja po slynnej juz prezentacji prokuratow z piatkjowej nocy mam tylko jedna refleksje...no moze dwie.

  troche pokory "nastepnym razem" dla czesci dziennikarzy a takze politykow...

  pozdrawiam,
  leny

  OdpowiedzUsuń
 4. "Wyludniają się warszawskie szkoły, ale powodem nie jest niż demograficzny. Dzieci uczące się w nich emigrują za granicę - za swoimi rodzicami - alarmuje "Życie Warszawy".

  http://www.tvn24.pl/0,1520055,wiadomosc.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Makowski>Ludzie!
  odrobinę kontaktu z rzeczywistością!

  Aha. Dobry apel. Tylko, że kontakt z rzeczywistością to nie uciekające 16-latki. Uciekające 16-latki to po prostu inna bajka.

  Co do rzeczywistości. Rozmawiamy sobie ostatnio z kumplami. Przypadkiem zeszło na politykę. [przypadkiem! bo ja rzadko rozmawiam w realu o polityce]. Coś o Gosiewskim[wiadomo, Gosiu Krótkie Nóżki, postać powszechnie znana], a kumpel się pyta "A skąd jest ten Gosiewski?"[w sensie z jakiej partii]

  No więc taka to jest ta rzeczywistość.

  OdpowiedzUsuń
 6. >> Verto
  masz rację.
  (ale powtórz im, że, jak mawiał niejaki Lenin [tfu!]
  -- jeśli Ty nie zainteresujesz się Polityką -- ona w pewnym momencie zainteresuje się Tobą.)
  niemniej, czy tego chcemy czy nie -- nastroje wsród wstępującego Pokolenia -- znaczy tej jego części, która coś chce, i wie -- są FAKTEM; a są one takie: spie...
  jak najdalej stąd.
  kto jest temu, i w jakim % winien;
  OK -- możemy dyskutowac. ale TEŻ i PiS; ze swą atmosferą Dusznego, Brudnego Magla w którym Wszyscy są ubryzgani.
  z wyjątkiem tzw. Ojca Rydzyka...
  (i Kota.)
  w Dusznej Pralni (i Maglu) nie da się wytrzymać (= długo).
  choćby nie wiem jak dobrze Prała
  (faktyczne lub wymyślone) Brudy.

  OdpowiedzUsuń