środa, 24 czerwca 2009

24 czerwa w Teheranie - Baharestan Sq. jak Tiananmen!

21.12 W czwartek próbujemy spotkać się o 4:30pm od krzyżówki Vali-asr do placu Enghelab. Teraz naprawdę koniec transmisji...

20.20 Aresztowano Ardeshir Amir Arjman, który był odpowiedzialny za kwestie prawne Musawiego. Rodzinę Nedy wyrzucono z domu. Używane są adresy email aresztowanych dziennikarzy, żeby namierzyć innych sympatyzujących dziennikarzy lub działaczy praw czlowieka. Min. Obrony USA ustanawia sztab ds. cyberprzestrzeni.

19.53 Grupa na Facebooku pomagajaca Iranczykom przebijać się przez blokady informacyjne. Polscy informatycy mogą się tam zglaszać z pomysłami

19.48 Zaczynają się Allahu Akbary z dachów domow. Przerazliwy, ogłuszający krzyk

19.40 A jednak... ktos to musi robic. Video z placu Baharestan. Uciekają z ciałem zabitego, żeby go nie wywieźli na ciężarówce

Po tej relacji zaniemówiliśmy. Koniec transmisji. Politycy świata, może byście tak zaczęli robić to, za co wam ludzie płacą z własnych podatków?

18.40 Moment temu - wstrząsająca relacja live kobiety z Iranu na CNN - the World help us, please, help us!


18.41 Niezależne Związki zawodowe do ludzi Iranu (lista postulatów) - z dzisiaj, przetł. z farsi

18.31 Shooresh - ostatniej nocy aresztowano 25 dziennikarzy. 25 min. temu od Azadi Sq. słyszano strzały. Władze odmawiają pracownikom ONZ i działaczom praw człowieka podania liczby osób zabitych, rannych, opatrywanych w szpitalach lub zatrzymanych. Potw. Basij dzisiaj wjeżdżali w tłum na rozpędzonych motocyklach, bili ludzi pałkami i kablami. Helikoptery krążące nad Teherenem odnajdowały zgromadzenia i kierowały do nich Basij. Wszędzie krew.

18.16 Z Iranu "Baharestan Sq. był jak Tiananmen Sq. Oni nie są ludźmi" Mojtaba Khamenei jako główny sprawca - Guardian, Daily Kos - Khamanei chce dynastii? Kolejne wideo z dzisiaj: kobieta krzyczy "smierć dyktatorowi, ludzie powtarzają. W tle słychac strzały. BBC- mapa video nadesłanych z Iranu

18.05 Dzisiejsze video z Vanak Sq. Kobieta krzyczy: Bijcie mnie! Coraz częstsze doniesienia, że Mousavi - Karroubi, a nawet Khatami są albo aresztowani, albo w areszcie domowym. Video - ludzie odpierają policję. Oficjalne: administracja Obamy "poważnie rozważa by dyplomatów irańskich nie objąć zaproszeniami na uroczystości 4 lipca". Prawniczka i laureatka Nagrody Nobla Shirin Ebadi kieruje do sądu sprawę Neda Agha Soltan

17.41 nasz przyjaciel: "Musimy iść - nie wiem kiedy wejdziemy na internet - wzieli 1 z nas, będą torturować i zdobędą nasze nazwiska - teraz musimy się ruszać bardzo szybko. Wszyscy jesteśmy tworami Boga i musimy do Niego wrócić. Allah Akbar - Allah Akbar - Allah Akbar" Umieramy z niepokoju...

17.36 Wiaryg. źródło - Na Lalezar Sq to samo co na Baharestan - nieprawdopodobne- ludzie mordowani wszędzie. Ładowali zabitych na ciężarówki - jak w fabryce - błagamy Allaha by nas uratował.
17.20 zauważono teraz 10 autobusów z siłami specjalnymi manewrujące w Sharak-e-Gharb. Wiaryg. źródło - doniesienia o trwających w tej chwili ciężkich walkach na Vanak Sq, Tajrish sq, Azadi Sq. Świadek "na Baharestan widzieliśmy milicje z pałami bijącą ludzi jak mięso na bitki - krew wszędzie - jak u rzeźnika - łapali ludzi z tel. komórkowymi - tak wielu rannych i zabitych - Allah Akbar "

17.05 irańczyk - "odcięto linie telefoniczne i utraciliśmy internet. Coraz trudniej zalogować się do sieci. Mówią że śledzą wysokie użycie linii telefonicznych by namierzyć użytkowników internetu - musimy teraz odejść stąd"

16.50 Kharoubi- "Nie akceptuję wyników wyborów. Wyłoniony na ich poddstawie rząd jest nielegalny... Mimo wszelkich wysiłków zorganizowania uroczystości pogrzebowych (poległych w ostatnich dniach w Iranie) musimy go odwołać, gdyż w Teheranie nie ma miejsca, w którym możnaby go przeprowadzić" - Sham News, Farsi. Dzisiejsze vid "police brutality in Iran"

16.42 Nie całkiem off topic- Opinia publiczna do mediów - my was nienawidzimy.paulocoelho Mój przyjaciel który usiłował ratować Nedę właśnie wylądował w UK. Możesz go zobaczyć lub wysyłać maile tutaj. Z wczorajszej wymiany majli między doktorem a Coelho: "...Nic nie wiem o CNN... przebywam poza domem... Jutro rano spróbuję wyjechać z kraju. Jeśli nie przybędą do Londynu o 2pm., to coś mi się stało. Do tej pory czekaj. Moja żona i syn są w (x) Ich telefon (x) Jej mail (x) Czekaj proszę do jutra. Jeśli mi się coś stanie, proszę zajmij się (imię żony) i (imię syna). Oni są tam sami i nie mają nikogo innego na świecie. Dużo serdeczności, to był dla mnie honor mieć cię za przyjaciela".

16.35 Raport z dzisiejszego dnia na ireport. BBC Persian: Ghalibaf (burmistrz Teheranu): Nie możecie rozwiązać problemu wyborów siłą, trzeba dogadać się z ludźmi. Amerykanka Michelle May, która przybyła do Iranu parę dni przed zamieszkami, oświadczyla CNN Dubai, że zmierza w stronę Teheranu - "“I just felt a real need to be there with my friends and i just wanted to be a part of what could possibly be history”

16.23 Khamenei: "Prawo i porządek będą zaprowadzane w Iranie każdym kosztem" -b. dobry artykuł. Rahnavard, żona Musawiego, wzywa do uwolnienia zatrzymanych i mówi, że obecne działania rządu to faktyczny stan wojenny w Iranie. Czekamy na zdjęcia i filmy...

16.17 Na Baharestan SQ spędzono z powrotem ludzi. Spacerują między nimi Basij. Biją każdego, kto rozmawia. Pojawiło się oświadczenie irańskich działaczy praw człowieka nt. dzisiejszych wydarzeń na tym placu, które potwierdza, że została postrzelona 19letnia dziewczyna, ale paramilitarne bojówki nie pozwoliły obywatelom jej pomóc.

16.12. Ciąg dalszy bezp. świadka z Baharestan Sq. -"oni na nas czekali - wszyscy mieli broń i uniformy przeciwko zamieszkom. To było jak pułapka na myszy. Strzelano do ludzi. Widziałem 7-8 milicjantów bijących palkami kobietą, nawet, jak już leżała na ziemi. Nie miała żadnej obrony, nic. Tak wielu aresztowanych, starych i młodych, zabierają ich dokądś. Ludzie uciekają w boczne aleje, a tam oni już czekają, ustawieni po 2 stronach ulicy i pałują biegnących środkiem (nasze ścieżki zdrowia" z czasów PRL) Zamknięte wszystkie sklepy- nie ma gdzie się ukryć."

15.40 Protestanci gromadzą się na Sepah Sq.

15.35 Doniesienia o ciężkich starciach i słyszanych strzałach z Baharestan Sq. Dalej niepotw. że zastrzelono tam młodą kobietę. Irańczyk: "Właśnie wracam z Baharestan Sq - okropna sytuacja - biją ludzi jak zwierzęta. Widziałem wiele połamanych rąk, nóg, rozbite głowy"

15.10 Rodziny zatrzymanych zgromadziły się przed sądem rewolucyjnym, są otoczeni przez policję

14.30 Ciężkie walki na Baharestan Sq. Niepotw. że zastrzelono/postrzelono młodą dziewczynę. Nie pozwolili jej pomóc. Połaczenia tel nie działaja. Zamknięte Baharestan Metro.

13.20 Wjazd do biura Musawiego pod zarzutem, że to "kwatera główna wojny psychologicznej przeciwko bezpieczeństwu państwa"

12.05 Aresztowani dziennikarze: Alavi, Joneidi, Mohammad-far, Karim-e-dini, Ghare, Taghipour, Daraie. Niektórzy aresztowani dziennikarze piszą teraz artykuły potępiające Musawiego i demonstrantów. Komentarz z Iranu - "to niebezpieczna, nowa metoda. Wcześniej dementowali to, co zostało napisane. Dziś - dyktują". 22latek w Mashad zastrzelony w nocy gdy krzyczał z dachu allahu akbar - niepotw. ale źródło wiaryg.

11.00 Youtube prosi by videa z Iranu były oznaczane tagiem "citizentube"

1 komentarz: